تیلار دانلود

فرق بین 480p و 720p و 1080p چیست؟

  • تاریخ : ۳ شهریور ۱۳۹۶

۴۸۰p و ۵۷۶p چیست ؟

اگر شما یک تلویزیون یا دستگاه پخش دی وی دی با اسکن پیشرفته داشته باشید پس تقریبا با این سیستم آشنائی دارید(یعنی رزولوشن و تفکیک پذیری ۴۸۰ خطی) . ۴۸۰p شبیه همان رزولوشن پخش استاندارد برنامه های تلویزیونی میباشد ولی تصاویر بطور پیشرفته اسکن میشود یعنی بجای اسکن یک در میان ، پشت سرهم اسکن انجام میشود. این نوع پخش یک تصویر عالی در تلویزیونهای ۲۰ تا ۲۷ اینچ میدهد. بیشتر فیلمها در پخش کننده های دی وی دی و تلویزیونهای کابلی اینچنین پخش میشود. ولی این در واقع نصف پتانسیل کیفی یک تصویر HDTV  را میدهد و تاثیر خود را در تلویزیونهای صفحه بزرگ از دست میدهد. بعبارت دیگر این سیستم تنها کمی کیفیت تصویر را نسبت به گذشته بهتر میکند.  در بعضی حالات تصاویر از دقت ۷۲۰ پیکسل به صورت افقی و حداکثر ۵۷۶ پیکسل به صورت عمودی برخوردارند که معمولا دربعضی تلویزیون های استاندارد دیده میشود. این همان کیفیت فیلمهای dvd موجود در بازار نیز است. این گونه دیسکها را چه با کابل HDMI و چه با کابل S-VIDEO وصل کنیم یک کیفیت را به ما ارائه میدهند.

 ۷۲۰p  چیست ؟

سیستم اسکن پیشرفته ۷۲۰ خطی یا HDدر واقع فرمت و قالب تلویزیون دیجیتالی میباشد. ولی فقط یکی از استانداردهای تلویزیون دیجیتال است. نه تنها این سیستم تصاویر بسیار صاف میدهد بلکه حداقل تصویر آن ۳۰% از ۴۸۰p  واضحتر است. در نتیجه این تصویر در تلویزیونهای ۳۲ تا ۳۶ اینچ قابل قبولتر و بهتر است.

۱۰۸۰p  یا HD واقعی چیست؟

در رزولوشن ۱۹۲۰×۱۰۸۰، تعداد ۱۰۸۰ خط پیکسل افقی وجود دارد. وقتی یک فریم عوض می شود (با هر فرکانسی) خط های افقی جدید جایگزین خط های قبلی می شوند. اینکه چطور این خط ها جایگزین خط های قبلی ها شوند نوع Scan تصویر را مشخص می کند.

۱۰۸۰i- در یک فریم خطوط فرد جایگزین خطوط فرد قبلی و در فریم بعد خطوط زوج جایگزین خطوط زوج قبلی می شوند و این عمل به طور مداوم تکرار می شود تا تصویر کامل گردد. به همین دلیل به این تکنیک interlaced scan می گویند. یعنی اسکن در هم پیچیده شده. حرف i نیز از همین کلمه گرفته شده است.

۱۰۸۰p – همه خطوط فرد و زوج به طور یکجا به ترتیب جایگزین خطوط فرد و زوج قبلی می شوند. به همین دلیل دستگاه هایی که از اسکن تصویر progressive استفاده می کنند نسبت به دستگاه هایی که از سیستم اسکن تصویر interlaced استفاده می کنند دارای سرعت بالاتر در حرکت و نمایش پیکسل ها ، عدم به وجود آمدن خطوط افقی در تصویر و کیفیت بسیار بالای تصویر هستند که این موضوع موجب افزایش قیمت این نوع دستگاه ها می شود.

تفاوت تصویر در حالت i و p در جدول زیر به طور دقیق نشان داده شده است:

Source resolution name Resolution in pixels HDTV? Progressive-scan? Wide-screen? Networks/sources
۱۰۸۰p ۱,۹۲۰×۱,۰۸۰ Yes Yes Yes Blu-ray and future HD-DVD players; PlayStation 3
۱۰۸۰i ۱,۹۲۰×۱,۰۸۰ Yes No Yes Includes CBS, NBC, PBS, DiscoveryHD,Xbox 360
۷۲۰p ۱,۲۸۰×۷۲۰ Yes Yes Yes ABC, Fox, ESPNHD
۴۸۰p ۸۵۲×۴۸۰ No Yes Yes Fox wide-screen; progressive-scan DVD players, Wii
Regular TV Up to 480 lines No No No All

اینکه کدام استاندارد در کجا استفاده میشود بطور اختصار در جدول زیر نشان داده شده است:

NTSC SDTV EDTV EDTV HDTV HDTV HDTV
Description ۴۸۰i (analog) ۴۸۰i (digital) ۴۸۰p ۴۸۰p (widescreen) ۷۲۰p ۱۰۸۰i ۱۰۸۰p
Transmission type Analog Digital Digital Digital Digital Digital Digital
Aspect ratio ۴:۳ ۴:۳ ۴:۳ ۱۶:۹ ۱۶:۹ ۱۶:۹ ۱۶:۹
Picture height (pixels) ۴۸۰ ۴۸۰ ۴۸۰ ۴۸۰ ۷۲۰ ۱۰۸۰ ۱۰۸۰
Picture width (pixels) ۶۴۰ ۶۴۰ ۶۴۰ ۷۲۰ ۱۲۸۰ ۱۹۲۰ ۱۹۲۰
Total number of pixels ۳۰۷,۲۰۰ ۳۰۷,۲۰۰ ۳۰۷,۲۰۰ ۳۴۵,۶۰۰ ۹۲۱,۶۰۰ ۲,۰۷۳,۶۰۰ ۲,۰۷۳,۶۰۰
Scanning Interlaced Interlaced Progressive Progressive Progressive Interlaced Progressive
Used by Standard broadcast television DVD, direct broadcast satellite, digital cable Progressive-scan DVD Progressive-scan DVD HD broadcasts (ABC, ESPN, Fox) HD broadcasts (CBS, CW, DiscoveryHD, HBO, HDNet, NBC, PBS, Showtime) Not yet in use for broadcast TV; used in HD DVD and Blu-ray high definition DVDs

ارسال دیدگاه جدید

نظرات برای این مطلب بسته شده است.

Sorry, the comment form is closed at this time.

به نکات زیر توجه کنید

  • نظرات شما پس از بررسی و تایید نمایش داده می شود.
  • لطفا نظرات خود را فقط در مورد مطلب بالا ارسال کنید.